| Motorowe / Rajdy samochodowe

Rajdowe MŚ: Ott Tanak najszybszy w Szwecji

Ott Tanak (fot. Getty Images)
Ott Tanak (fot. Getty Images)

Estończyk Ott Tanak (Ford Puma Rally1) wygrał Rajd Szwecji, drugą rundę mistrzostw świata. Impreza została rozegrana w zimowych warunkach w okolicach Umei, ponad 600 km na północ od Sztokholmu.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Drugie miejsce ze stratą 18,7 s zajął Irlandczyk Craig Breen (Hyundai I20 Rally1), a trzeci był Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1)  wolniejszy o 20 s.

Lider po prologu, mistrz świata Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1), który prowadzenie stracił w piątek już po pierwszym odcinku specjalnym, został sklasyfikowany na czwartej pozycji ze stratą 25,1 s do Tanaka.

W 2022 roku w Szwecji najszybszy był Rovanpera, który później wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. 21-letni Rovanpera zdominował wtedy rywalizację na oblodzonych i zaśnieżonych szwedzkich drogach, wygrał sześć z 17 odcinków specjalnych. W tym roku Tanak wygrał tylko jeden odcinek specjalny, ale jechał najrówniej, nie zanotował żadnych poważniejszych "przygód", jak lądowanie w śnieżnej bandzie czy "wycieczka" poza drogę.

Sporego pecha miał w sobotę jeden z kandydatów do podium Fin Esapekka Lappi (Hyundai I20 Rally1). Na trzynastym odcinku specjalnym, najdłuższym w rajdzie Floda 2 o długości 28,25 km, gdy był trzeci w klasyfikacji generalnej, wypadł z drogi i zatrzymał się na wysokiej śnieżnej bandzie. Wyprowadzenie samochodu na drogę, oczyszczenie chłodnic zablokowanych białym zlodowaciałym puchem, zajęło załodze ponad siedem minut. W efekcie zajęli na tym OS-ie 48. pozycję i spadli w klasyfikacji generalnej na 12. pozycję.

Ostatecznie Lappi został sklasyfikowany na siódmej pozycji ze stratą 7.42,4. Fin jednak startu w Szwecji nie zaliczy do zupełnie nieudanych, wygrał bowiem ostatni odcinek specjalny tzw. Power Stage i zdobył dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Tanak, który w tym sezonie przeszedł z ekipy Hyundaia do Forda, odniósł 18. zwycięstwo w karierze i awansował na pozycję lidera mistrzostw świata.

Jedyną polską załogą w Szwecji byli Michał Sołowow z pilotem Maciejem Baranem (Skoda Fabia Rally2 Evo). Zajęli w WRC2 12. lokatę, natomiast w klasyfikacji generalnej uplasowali się na 21. miejscu ze stratą 16.26,8 do Tanaka. Polacy za to zdecydowanie triumfowali w klasyfikacji Masters – załóg, w których kierowca miał ponad 50 lat.

Trzecią rundą rajdowych mistrzostw świata będzie w dniach 16-19 marca Rajd Meksyku. Wystartuje w nim ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), który zwyciężył w pierwszej tegorocznej rundzie – Rajdzie Monte Carlo.

Wyniki Rajdu Szwecji:
1. Ott Tanak (Estonia/Ford Puma Rally1) 2:25.54,5
2. Craig Breen (Irlandia/Hyundai I20 Rally1) strata 18,7 s
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 Rally1) 20,0
4. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota Yaris Rally1) 25,1
5. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris Rally1) 1.24,0
6. Pierre-Louis Loubet (Francja/Ford Puma Rally1) 5.96,0
...
21. Michał Sołowow (Polska/Skoda Fabia Rally2) 16.26,8

Klasyfikacja MŚ:
1. Ott Tänak (Estonia) 41 pkt
2. Kalle Rovanperä (Finlandia) 38
3. Thierry Neuville (Belgia) 32
4. Elfyn Evans (W. Brytania) 29
5. Sebastien Ogier (Francja) 26

Zobacz też
Polak liderem klasyfikacji mistrzostw Europy. Co za sukces!
Polacy błysnęli w Rajdzie Węgier (mat. prasowe).

Polak liderem klasyfikacji mistrzostw Europy. Co za sukces!

| Motorowe / Rajdy samochodowe 
Rajdowe Mistrzostwa Europy przenoszą się na szuter [WIDEO]
Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot

Rajdowe Mistrzostwa Europy przenoszą się na szuter [WIDEO]

| Motorowe / Rajdy samochodowe 
Retro TVP Sport – Ayrton Senna
Ayrton  Senna

Retro TVP Sport – Ayrton Senna

| Retro 
Jak zmniejszyć spalanie podczas jazdy? Polski rekordzista Guinnessa radzi! [WIDEO]
fot. TVP Sport

Jak zmniejszyć spalanie podczas jazdy? Polski rekordzista Guinnessa radzi! [WIDEO]

| Motorowe / Rajdy samochodowe 
Rajdowe MŚ: Fin prowadzi na Wyspach Kanaryjskich
Kalle Rovanpera (fot. Getty Images)

Rajdowe MŚ: Fin prowadzi na Wyspach Kanaryjskich

| Motorowe / Rajdy samochodowe 
Najnowsze
Tytuł Lecha na wyciągnięcie ręki. Były napastnik studzi nastroje
tylko u nas
Tytuł Lecha na wyciągnięcie ręki. Były napastnik studzi nastroje
Radosław Laudański
Radosław Laudański
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Radość piłkarzy Lecha Poznań po powrocie na fotel lidera PKO BP Ekstraklasy (fot. P
Absurdalna kontuzja wicemistrza olimpijskiego! Zaatakował go... dron
Truls Moeregardh (fot. Getty)
Absurdalna kontuzja wicemistrza olimpijskiego! Zaatakował go... dron
| Inne 
Atmosfera na Euro? Stadion wypełni... sześć nacji
Kibice podczas Euro 2022 w Anglii (fot. Getty Images)
Atmosfera na Euro? Stadion wypełni... sześć nacji
Dawid Brilowski
Dawid Brilowski
Grają o awans. Gwiazda drużyny pobita przed kluczowym meczem
Tim Lemperle (fot. Getty Images)
Grają o awans. Gwiazda drużyny pobita przed kluczowym meczem
| Piłka nożna / Niemcy 
Piłkarz Barcelony podjął decyzję. Chce odejść z klubu
Pau Victor ma latem opuścić Barcelonę (fot. Getty Images)
Piłkarz Barcelony podjął decyzję. Chce odejść z klubu
| Piłka nożna / Hiszpania 
Grube miliony dla Ancelottiego. Specjalna premia za mundial
Carlo Ancelotti (fot. Getty)
Grube miliony dla Ancelottiego. Specjalna premia za mundial
| Piłka nożna 
Sportowy wieczór (12.05.2025)
Sportowy wieczór (12.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (12.05.2025)
| Sportowy wieczór 
Do góry